Motto výstavy:
Žili, jsou a budou, i když se na mnohé zapomnělo. Buď neúmyslně, nebo úmyslně. Snad zůstanou v myslích budoucích generací, které si pak budou více vážit svých předků … (Jan Kratochvil)
Lidé, vlastenci, kteří se neobávali odejít za hranice své rodné země a zapojili se do boje se zlem, což je důležité a potřebné v každé době. Tito letci, mechanici, zbrojíři a další pomocný personál, jsou hlavním tématem výstavy „Rytíři nebes“ a k ní vydané doprovodné rozsáhlé publikace.
Československo, jejich vlast, se jim odvděčila v 50. letech 20. století vězněním, ztrátou cti i povolání, případně vyhnáním do exilu. Ti, co zůstali a hrdě zvedli své hlavy. Zanechali na svých rodinách trvalý trest vyhozením ze škol, zaměstnání, odebráním dětí do ústavu na převýchovu k „lepším zítřkům“, po jejich návratu z nápravných zařízení většinou skončili u podřadných profesí, jako například jejích vrchní velitel letecký maršál generál Karel Janoušek.
Před zahájením výstavy ve čtvrtek 12. října 2017 v 10 hodin byla na brněnském výstavišti v pavilonu Morava sloužena tryzna za naše zemřelé letce. Byla celebrována primasem českým, Dominikem kardinálem Dukou O. P., jehož otec byl také příslušníkem britského Královského letectva (RAF). Po vzpomínce na zemřelé slavnostně zahájil výstavu primátor města Brna s Jihomoravským hejtmanem.
V odpoledních hodinách program pokračoval od 18 hodin na brněnské hvězdárně. O své vzpomínky na boje v 2. světové válce se s posluchači přišli podělit stíhací pilot RAF generál Emil Boček (94 let), stíhací pilot z Izraele Hugo Maromem (94 let), který po svém odchodu do nově založeného státu Izrael létal v bojích v 110. noční stíhací peruti.
Pozvání přijal také ruský stíhací pilot Vladimír Hrozný (96 let), který byl po válce řadu let internovaný v ruském gulagu.
Během celodenního programu bylo možné zakoupit zmíněnou publikaci „Rytíři nebes - Fragmenty“. Kniha o sedmistých stranách, v pevné vazbě s tisícem fotografií na křídovém papíru, Vám přiblíží osudy našich válečných letců v období 2. světové války.
Jan Kratochvil, hlavní autor výstavy a publikace
Vladislav Burian, spoluautor výstavy a publikace
V publikaci je také na dvou stranách zveřejněn život mokerského občana, Václava Valeše, který bohužel zahynul při bojovém letu v roce 1941, v pouhých 27 letech. Publikace bude pouze prezenčně k nahlédnutí v knihovně, nebude se půjčovat domů.
Vernisáže výstavy a besedy s letci na brněnské hvězdárně se zúčastnila kronikářka obce Mokré Dagmar Honsnejmanová.
Fotografie jsou k dispozici zde:
http://www.obecmokre.cz/fotogalerie/12102017-brno-vystava-raf
Pořatelům a především řediteli Muzea českého a slovenského exilu Janu Kratochvilovi, patří velké poděkování za uspořádání takto ojedinělé a rozsáhlé akce.
Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně archiv.obecmokre.cz
Registrujte se zde484 |
308 |
982 |
© 2025 Mokré, Kontaktovat webmastera, Prohlášení o přístupnosti, Mapa stránek
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO