Drobečková navigace

Úvod > Události let minulých > Události - rok 2006

Události - rok 2006

Knihovna v tisku je na stránkách knihovny!   www.obecmokre.cz/knihovna

ORLICKÝ  TÝDENÍK  ze dne 27.1.2006  píše:

MOKRÉ – Loni i předloni úspěšná obec v soutěži Zlatý erb o nejlepší webové stránky se i v tomto roce soutěže účastní. A místní organizátoři vyzývají: “Pokud se Vám naše webové stránky líbí, zašlete nám svůj hlas.” Jejich adresa je:www.obecmokre.cz (ba)

OPOČENSKÉ NOVINY  č. 3  - ze dne 10.2.2006 píší:

Milá vzpomínka

V Opočenských novinách jsem se dočetla, že uplynulo 100 let od narození manželů Emilie a Stanislava Bašových. Ráda bych poděkovala za uveřejněné připomenutí tohoto výročí.

Proč mě to tak zaujalo? Pan Stanislav Baše sice žil většinu života v Opočně, ale rád navštěvoval jen kousek vzdálenou rodnou obec Mokré a ve svých zápiscích psal její historii po několik let. Právě jeho zásluhou vznikla „Obrazová kronika“ všech popisných čísel Mokrého.

V říjnu roku 2004 obec Mokré uspořádala svoji vůbec první výstavu kroniky, která měla nečekaný úspěch u návštěvníků, jak místních i vzdálených, kteří si se zájmem prohlíželi dokumenty o vzniku obce až po její současnost. A právě mezi nejvíce obležené dokumenty patřila „Obrazová kronika“ pana Stanislava Bašeho. Bylo radostí a potěšení se dívat a slyšet, jak návštěvníci hledají svůj rodný dům, své přátele, své příbuzné a často bylo slyšet: „Jé, to jsem já!“ nebo „To není možné!“ a podobně.

Tímto malým příspěvkem bych chtěla poděkovat za práci kronikáře, kterou pan Stanislav Baše vykonal pro zachování historie naší malé obce. Je to činnost, která není vidět, je časově velmi náročná a lidé ji často ocení právě až při takovýchto akcích. Přesto, že jsem pana Bašeho nikdy osobně nepoznala, když prohlížím a listuji jím vytvořenými dokumenty a zápisky, zdá se mi, jako bychom se znali od nepaměti. Poděkování patří též paní Jarmile Gruntové, dcery pana Bašeho, která obci darovala nebo zapůjčila spousty dokumentů, které mají pro nás historickou cenu.

V současné době je možné si kopii „Obrazové kroniky“ všech popisných čísel Mokrého zapůjčit v místní knihovně, v úředních hodinách za mírný poplatek, který slouží pro rozvoj kroniky obce. Zapůjčení lze i dohodnout i na emailové adrese: knihovna.mokre@seznam.cz a výběr zajímavých dokumentů z kroniky je také k prohlédnutí na webových stránkách obce: www.obecmokre.cz v oddíle Kronika. (dh)

 

Webové stránky obcí .....

................jsou vlastně další podobou záznamu historie a hlavně současného života na vesnicích. Je to zároveň velmi dobrá prezentace obcí, která se rychle rozšiřuje.

Ráda bych vás upozornila na webové stránky obce Mokré: www.obecmokre.cz, které patří k nejnavštěvovanějším.Svým návštěvníkům představují Mokré nejen z dávné minulosti, ale také ze současnosti.

Obec Mokré se letos již po třetí účastní se svými stránkami soutěže „Zlatý erb“, tj. soutěž o nejlepší webové stránky mezi obcemi. V roce 2004 získala od odborné poroty 3. místo v Královéhradeckém kraji a v roce 2005 Cenu veřejnosti Královéhradeckého kraje.

Každý návštěvník, kterému se naše stránky líbí, může poslat svůj hlas. Hlasovací ikona je umístěna na webových stránkách a stačí se jen řídit pokyny. Každého hlasu, který přijde právě naší obci, si velmi vážíme a snažíme se, aby se návštěvníkům naše stránky líbily a stále se na ně vraceli. (dh)

 

Jak zviditelnit svoji obec

V dnešním uspěchaném světě na nás na každém rohu kouká nějaká reklama, ale většinou se jedná spíš o nabídku služeb všeho druhu nebo mnohdy zbytečných výrobků. Přesto jistou formou reklamy může být například prezentace města nebo obce, ve které žijeme.

Města a obce svoji činnost zpravidla prezentují na úředních vývěskách, ale nově také na svých webových stránkách, které v podstatě fungují jako taková malá kronika, kde je zachycena dávná minulost, zmínka o vzniku obce, historické události, ale především zde obec prezentuje právě svůj současný život.

Návštěvník, který pravidelně sleduje život ve svém městě nebo obci, se dozví počet žijících obyvatel, jak představitelé obce hospodaří, co se podařilo či nepodařilo.Záleží tedy pouze a pouze na obci, jak se bude prezentovat. Možností je velmi mnoho a jsou obce, které se můžou pochlubit svými webovými stránkami, na kterých ukazují nejenom povinné informace, ale také život v obci. A právě tyto informace dělají stránky daleko atraktivnějšími a návštěvníci se na ně neustále vracejí. Zvlášť na malých obcích jsou stránky plné různých zajímavostí, nejsou zahlceny zbytečnými reklamními nabídkami, ale jsou zde především prezentovány akce pro děti i dospělé, fotografie z obce a další zajímavosti, ze kterých je vidět, že obec žije, že obec dýchá….

Dnes už také spousta obcí soutěží v prezentaci svých stránek, a to v soutěži Zlatý erb, která již probíhá několik let. V rámci této soutěže porota posuzuje odbornou stránku provedení stránek, ale obce také usilují o cenu veřejnosti, kterou může svým hlasem podpořit úplně každý.

Jednou z takových obcí je například malá obec Mokré, která právě v této soutěži získala v roce 2004 od odborné poroty 3. místo Královéhradeckého kraje a v roce 2005 Cenu veřejnosti Královéhradeckého kraje. V letošním roce je opět přihlášena a každý návštěvník, který tyto stránky navštíví, může, pokud se mu stránky líbí, poslat svůj hlas. Kdo je ještě nezná, může se podívat na www.obecmokre.cz. (dh)

 

ZLATÝ  ERB  - webové stránky Královéhradeckého kraje

 

Zlatý erb má letos v kraji Náchod, Olešnice a Mokré

 

Ve čtvrtek 16. března 2006 proběhlo na Krajském úřadu Královéhradeckého kraje slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí v kraji.

Zlaté erby letos získal Náchod za nejlepší webovou stránku města, Olešnice v Orlických horách za nejlepší webovou stránku obce a Mokré za nejlepší webovou službu. Ceny předal za Královéhradecký kraj hejtman Pavel Bradík a hosté – sponzoři a členové poroty.

Nejlepší webová stránka města:

 1. Náchod www.mestonachod.cz
 2. Hořice www.horice.org
 3. Dvůr Králové nad Labem www.dvurkralove.cz

Nejlepší webová stránka obce:

 1. Olešnice v Orlických horách www.olesnice.net
 2. Urbanice urbanice.cz

Nejlepší elektronická služba:

 1. Mokré, zasílání aktualit a zpráv z obce e-mailem nebo SMS
 2. Žacléř, zpravodajství ze života obce ( možnost sledování reportáží z obecní kabelové TV na internetu), www.kt-zacler.net
 3. Dvůr Králové nad Labem, Úřední deska dle zákona č. 500/2004 Sb.

Cena veřejnosti:

Blahopřejeme!
Vítězové jednotlivých kategorií postupují do celostátního kola, které bude vyhodnoceno na konferenci ISSS dne 3. 4. 2006 v Hradci Králové.

Finalisté

 

Obec Mokré, která se probojovala do finále, v zastoupení paní starostky Blanky Kučerové a paní Dagmar Honsnejmanové, správce webových stránek, převzaly obě ceny - Cenu veřenosti Královéhradeckého kraje a velkým překvapením bylo 1. místo o nejlepší elektronickou službu - Aktuality.

 

Pro obec Mokré je to veliký úspěch.

 

Nejlepší elektronická služba

Předání cen se zúčastnili: starostka Blanka Kučerová, správce stránek Dagmar Honsnejmanová.
Ceny předávali: hejtman Královehradeckého kraje Ing. Pavel Bradík, správce internetu a intranetu úseku tvorby a správy GIS KÚ Ing. Iva Hejnyšová, obchodně-technický manažer společnosti GEODIS BRNO spol. s.r.o. Ing. Zdeněk Hotař, obchodní ředitel T-Mapy spol. s r.o. Mgr. Pavel Trhoň a Jan Savický za Sdružení Zlatý erb.

Cena veřejnosti

Předání cen se zúčastnili: starostka Blanka Kučerová, správce stránek Dagmar Honsnejmanová.
Ceny předávali: hejtman Královehradeckého kraje Ing. Pavel Bradík, správce internetu a intranetu úseku tvorby a správy GIS KÚ Ing. Iva Hejnyšová a Jan Savický za Sdružení Zlatý erb.

 NOVINY RYCHNOVSKA č. 65 ze dne 17.3.2006 píší:

Krajské Zlaté erby byly uděleny

Hradec Králové - V budově krajského úřadu převzaly včera ocenění města a obce, které byly nejúspěšnější v 8. ročníku krajské soutěže o nejlepší webové stránky a internetové služby. Cílem soutěže nazvané Zlatý erb je podpořit modernizaci místních samospráv prostřednictvím rozvoje informačních služeb s využitím elektronických médií.

Do soutěže sepřihlásilo 16 měst a obcí, což je méně než v loňském roce. V kategorii nejlepší webové stránky měst zvítězil Náchod před Hořicemi a Dvorem Králové nad Labem. Mezi obcemi si vedla nejlépe Olešnice v Orlických horách na Rychnovsku, druhé skončily Urbance na Královéhradecku a třetí Holovousy na Jičínsku.

V kategorii nejlepší elektronická služba získaly od odborné poroty nejvíce bodů aktuality obce Mokré na Rychnovsku. Další medailové pozice patřily kabelové televizi Žacléř na Trutnovsku a Úřední desce Dvora Králové nad Labem. Vítězné obci Mokré patří i cena veřejnosti. „To je šok. Od veřejnosti jsme ocenění čekali, vyhráli jsme u nich i vloni, ale první místo za elektronickou službu, to nás opravdu překvapilo,“ reagovala starostka Blanka Kučerová. Správkyně webových stránek D. Honsnejmanová rovněž nevěřícně kroutila hlavou: „Je to úspěch pro všech 150 obyvatel obce, kteří nám přispívají aktualitami,“ dodala. (hd)

 

PRÁVO – nezávislé noviny č. 65 ze dne 17.3.2006 píše:

 

Zlatý erb získaly Olešnice a Náchod

 

Královéhradecký kraj již zná nejlepší účastníky krajského kola soutěže Zlatý erb.

Nejlepšími webovými stránkami se pyšní Olešnice v Orlických horách a v kategorii měst Náchod.

Cenu veřejnosti získala obec Mokré na Rychnovsku, která má rovněž nejlepší elektronickou službu – například zasílání aktualizt a zpráv z obce prostřednictvím e-mailu či textových zpráv.

„Mám radost, že po třetím a druhém místu jsme konečně vyhráli,“ neskrývala radost místostarostka Náchoda Pavla Maršíková (KDU-ČSL) a dodala, že město webové stránky zcela přepracovalo.

„Snažili jsme se prezentaci města pojmout komplexně, naše stránky jsou navíc bezbariérové, což znamená, že jsou přístupné i hendikepovaným uživatelům třeba tím, že jsou kompatibilní s jejich čtecím zařízením,“ uvedl tvůrce stránek Jan Vinter.

Ve všech kategoriích (obce, města a elektronická služba) letos soutěžilo šestnáct měst a obcí. Nejúspěšnější z nich se zúčastní celostátní soutěže Zlatý erb, jejíž finále se uskuteční v Hradci Králové v rámci konference Internet ve státní správě a samosprávě. (Ludmila Žlábková)

 

 

MLADÁ FRONTA DNES č.XVII/66 ze dne 18.3.2006 píše:

 

Nejlepší web? Horská Olešnice

 

Olešnice v Orlických horách – Když pošlete na obecní úřad v Olešnici v Orlických horách nebo Mokré na Rychnovsku dotaz elektronickou poštou, obdržíte vyčerpávající odpověď rychlostí blesku. Stejně se vám pravděpodobně povede na radnicích v Náchodě či Dvoře Králové. Tyto obce totiž stanuly mezi vítězi krajského kola osmého ročníku soutěže Zlatý erb, která hodnotí nejlépe zpracované webové stránky i nejlepší internetovou komunikaci s veřejností......

viz celý článek:  MLADÁ FRONTA DNES 18.3.2006.do

 

HRADECKÉ  NOVINY  č. 66 ze dne 18.3.2006 píší:

 

Web Urbanic uspěl v klání Zlatý erb

 

Hradec Králové – Velkého úspěchu dosáhly internetové stránky obce Urbance.

Web vesnice, kde v současnosti žije přes 300 lidí, obsadil v krajském kole soutěže Zlatý erb 2006 druhé místo.

Urbance uspěly v kategorii Nejlepší webové stránky obcí, předběhla je pouze obec Olešnice v Orlických horách na Rychnovsku.

Cenu veřejnosti dostala za své stránky obec Mokré na Rychnovsku, která získala také první místo v kategorii nejlepší elektronická služba.....

viz celý článek:  Hradecké noviny dne 18.3.2006.doc

 

ORLICKÝ  TÝDENÍK   č. 21 ze dne 21.3.2006 píše:

 

Internetový úspěch obcí

 

Soutěž obcí a měst o nejlepší webové stránky Zlatý erb Královéhradeckého kraje skončila úspěchem obcí z Rychnovska. Dne 16.3.2006 se na Krajském úřadě Královéhradeckého kraje v Hradci Králové, sešli zástupci obcí, které se dostali do finále a převzali ocenění v jednotlivých kategoriích.

V kategorii nejlepší webové stránky obcí zvítězila obec Olešnice v Orlických horách na Rychnovsku, v kategorii nejlepší webové stránky města si první cenu odneslo město Náchod. V další kategorii o nejlepší elektronickou službu zvítězila malá obec Mokré, také z Rychovska,se svojí službou občanům, zasílání aktualit z webových stránek, a která si zároveň odnesla i Cenu veřejnosti.

„Pro tak malou obec, jako je Mokré s necelými 160 obyvateli, je to velký úspěch, za kterým se skrývá spousta práce a času, a jsme na něj opravdu pyšní,“ sdělila bezprostředně po udělení cen paní starostka Blanka Kučerová. „Je pravdou, že s cenou za elektronickou službu jsme vůbec nečekali a o to víc nás potěšila. Zasílání aktualit v podstatě funguje již od vzniku webových stránek, ale v současné době je jednou z nejvíc využívaných služeb informovanosti našich občanů, kteří jsou zaregistrovaní na zasílání těchto zpráv v e-mailové podobě. V Mokrém se internet v poslední době velmi rozšířil, a to i díky bezdrátovému připojení, které máme zavedeno od roku 2005. Je pro nás velmi potěšující, že občané se pomalu učí komunikovat s obecním úřadem pomocí elektronické pošty a nejsou to jen mladí lidé, jak by se dalo předpokládat, ale pomocí internetu komunikují i někteří naši spoluobčané důchodového věku. A doufáme, že řady zájemců o internet se rozšíří i s novým počítačem do naší místní knihovny, na který již netrpělivě čekáme. Na závěr bych chtěla hlavně poděkovat paní Dagmar Honsnejmanové, která při své každodenní práci vykonává i práci správce webových stránek a věnuje jim opravdu hodně času.“

Teď již můžeme jen popřát všem vítězným obcím našeho kraje, aby také uspěly v kole celostátním, které se pomalu chýlí ke svému závěru. (dh)

 

NUDLE č. 3/2006 ze dne 6.4.2006 píše:

 

Jak se malá obec stane velkou?

 

…..to se může zdát na jednu stranu velmi jednoduché, ale opak je pravdou…..a to je i v případě obce Mokré, která svými webovými stránkami zaujala spoustu návštěvníků a na slavnostním vyhodnocení Zlatého erbu v roce 2006 o nejlepší webové stránky obcí a měst Královéhradeckého kraje, si dne 16.3.2006 na Krajském úřadě v Hradci Králové, odnesla Cenu veřejnosti. Aby toho nebylo málo, k této ceně přibylo také 1. místo za elektronickou službu – zasílání aktualit z webových stránek.

Každý, kdo se zpracováním webových stránek zabývá, ví, že práce s nimi je velmi náročná, hlavně časově. Aby stránky byly neustále aktuální a návštěvníci se na ně pravidelně vraceli, je potřeba je téměř dennodenně aktualizovat a doplňovat. Tato činnost spočívá nejen v samotném vkládání informací, ale také ty informace získávat a třídit, což není někdy jednoduché. Informací je všude okolo nás takové množství, že vybrat ty nejzajímavější, ty, které návštěvníka zaujmou a něco mu přinesou, je někdy dost problematické. Stránky by však měly fungovat hlavně pro obyvatele žijících v dané obci, aby byli včas a rychle informování o všem, co se v obci děje, co se v obci chystá, kam si můžou zajít, co si můžou přečíst, ale také se jen podívat na zajímavosti z obce, fotografie z různých soutěží a akcí.

V Mokrém se internet rozšířil díky i zavedením bezdrátového připojení, které bylo realizováno v loňském roce. Občané této možnosti využili a v současné době se učí komunikovat s obecním úřadem pomocí elektronické pošty. Nejsou to však jen mladí lidé, kteří mají k internetu blízko, ale také občané důchodového věku, což nás velmi těší.

Zasílání samotnýchaktualit v podstatě funguje již od vzniku webových stránek, ale v současné době je jednou z nejvíc využívaných služeb informovanosti našich občanů, kteří jsou zaregistrováni na zasílání těchto zpráv, hlavně v e-mailové podobě.

Ceny na krajském úřadě převzaly paní starostka Blanka Kučerová a paní Dagmar Honsnejmanová, správce webových stránek a zvlášť cena za elektronickou službu, byla velkým překvapením, nejen pro ně samotné. Pro obec Mokré je získání obou cen velkým úspěchem, ale také závazkem do další práce, tak, aby návštěvníci stránek byli spokojeni a stránky se jim nadále líbily.

Závěrem bych chtěla poděkovat všem, kteří nám zaslali hlasy do ceny veřejnosti a všem, kteří nám drží palce i v celostátním kole. Ale získat cenu není to nejdůležitější, důležití jsou návštěvníci, kteří nás motivují a přispívají svým zájmem k dalšímu, snad stále lepšímu rozvoji našich stránek. (dh)

 

Unikátní 105 let starý herbář

 

Zakladatelem herbáře, který vznikl před více než sto lety, byl student Blahoslav Rybín z Mokrého čp. 35, narozen 13.4.1888.

Rodiče Blahoslava, František a Františka Rybínovi měli na počátku dvacátého století najatý kvelb a hostinec od čp. 35. Pan Rybín pocházel z Ostašovic, paní Rybínová byla z Mokrého. Měli tři děti: Blahoslava, Františka a Emílii. Oba synové odešli do Ameriky. Blahoslav se v Americe oženil a měl se svojí ženou 8 dětí.

 

Herbář pochází z roku 1901, je velmi zachovalý a obsahuje více než 130 vylisovaných květin, květů a listů stromů, bylin, travin a plodů. Některé názvy jsou sice trochu nečitelné, ale jinak je to velmi zajímavé čtení, zvlášť názvy některých rostlin.

V současné době je herbář uložen ve Státním okresním archivu v Rychnově nad Kněžnou a v dohledné se připravuje jeho kopie, kterou bude možné si zapůjčit v Místní knihovně Mokré za mírný poplatek 20 Kč, tak jako ostatní kopie kronik. Část herbáře je možné shlédnout i na webových stránkách obce Mokré www.obecmokre.cz , v oddíle Kronika.

 

Jírovec neboli kaštan koňský jinak maďal

Strom s hustou košatou korunou kvetoucí velkými, bílými, vonnými květy. Kaštan koňský přivezl poprvé v roce 1588 Clusius z Cařihradu do Vídně, odkudž se znenáhla i do naší vlasti rozšířil. Sází se s oblibou ve stromořadích, poněvadž rychle roste a dává pěkný stín. Semena pro odpornou chuť nemohou se sice jísti, ale hodí se dobře za píci pro zvěř v oborách i pro domácí dobytek (přesný opis z herbáře) - dh - na podrobnosti klikni zde:  Stoletý herbář

 

TRADIČNÍ SLET ČARODĚJNIC V MOKRÉM

 

Dne 30. dubna 2006

 

Přesto, že dnešní ráno bylo velmi deštivé a organizátoři uvažovali o zrušení nebo spíše přesunutí této akce na jiný den, nakonec se počasí umoudřilo a čarodějnice vyrazily na svůj slet. Každá čarodějnice a čaroději obdržely opět osobní pozvánku a tak se jich sletělo do Mokrého opět velké množství a většina z nich byla vybavena svými cestovními košťaty různých velikostí a různých tvarů.......však také soutěžily o nejkrásnější koště....a bylo na co se koukat a hlavně těžké vybírat....

Pozvánka na slet

Slet čarodějnic zahájila paní starostka Blanka Kučerová, která přivítala přítomné a popřála všem hlavně příjemné počasí, paní Dáša Honsnejmanová připěspěla tradičním veršovaným přáním a paní Alena Fedorová poděkovala sponzorům této akce, kteří věnovali dětem spoustu sladkostí a dárků a ujala se opět soutěží pro děti. Tentokrát však organizačně přispěly i starší dívky, které si také přichystaly soutěže pro ostatní děti a to všechny moc potěšilo....

Sraz čarodějnic

Moje milé kolegyně,

tak už je tu zas ten den,

kdy rozsvítí se naše ohně,

kdy let nám je povolen!

 

Zkontrolujte si své stroje,

zopakujte pravidla,

ať jen dobře doletíte,

ať nezradí vás technika.

 

Je to jako na silnici,

počasí nám kazí jízdu,

buďte tedy opatrné ,

ať nemáte žádnou jizvu.

 

Koště, když je dřevěné,

není dobré zadřené,

ty starší co to znají,

pod prdel si polštář dají.

 

A vy malé čarodějky,

co jste tu dnes poprvé,

dbejte rady zkušenějších,

nejsou jen tak větrové.

 

Ať můžete si vychutnat

ten svůj první let,

ať ve zdraví ho přežijete,

za rok je tu další slet!

Cena za nejkrásnější koště

Sraz čarodějnic Soutěže SoutěžeSoutěže
Sraz čarodějnic Průvod vesnicí SoutěžeSoutěže
Soutěže Soutěže SoutěžeSoutěže
Soutěže Soutěže SoutěžeZahájení sletu
Soutěž dospělých Soutěž dospělých Soutěž dospělýchSoutěžní košťata
Soutěžní košťata Soutěžní košťata Vyhlášení koštěteVatra
Čarodějnice starší Čaarodějnice starší VatraHořící vatra
Hořící vatra

 ORLICKÝ  TÝDENÍK  č. 32 ze dne 3.5.2006 píše:

Počasí 30. dubna čarodějnicím moc nepřálo. Kvůli zimě a dešti zrušili pořadatelé například čarodějnice v Rychnově, jinde ovšem vydrželi.

V Mokrém slet čarodějnic přivítala starostka Blanka Kučerová, Dáša Honsnejmanová přispěla veršovaným přáním a Alena Fedorová poděkovala sponzorům akce. Průvod čarodějnic vesnicí dorazil až na místo k připravené hranici. Tam čekaly nejrůznější soutěže pro děti i dárky od sponzorů. V soutěži o nejkrásnější koště bylo v přehršli různých velikostí a tvarů těžké vybírat.... (článek na 1. straně s fotografií)

Čarodějnice podle Lukáše

 

 

 

 

 

 

Nakreslil Lukáš Honsnejman

 

NUDLE č.4/2006 ze dne 18.5.2006 píše:

Strašidlům se u nás daří

 

Pálení čarodějnic je původně pohanský zvyk, který se traduje o filipojakubské noci, tedy těsně před 1. květnem. Ohně prý mají odehnat zlé živly a pomoci k ochraně přírody.

A přesto, že letošní rok tradičním sletům čarodějnic vůbec nepřál, ráno bylo velmi deštivé a organizátoři i v Mokrém uvažovali o zrušení nebo spíše přesunutí této akce na jiný den, natěšené děti hlasitě nesouhlasily! Kdo by si také nechal ujít podívanou na čarodějnice všeho druhu právě v tento den…… Nakonec i počasí se umoudřilo a čarodějnice vyrazily na svoji každoroční jízdu.  Každá čarodějnice i čaroděj obdržely opět osobní pozvánku a tak se jich sletělo do Mokrého jako vždy velké množství a většina z nich byla vybavena svými cestovními košťaty různých velikostí a různých tvarů.......však také soutěžily o nejkrásnější koště....a bylo na co se koukat a hlavně těžké vybírat....

Malé i velké čarodějnice, také čarodějové si přímo zařádili. Zima nezima, s nadšením se pustili do soutěží, které pro ně připravili nejen dospělí, ale i starší děvčata. Odměnou jim byla spousta sladkostí, které jim věnovali sponzoři a také obecní úřad. V podvečer se všichni zahřáli u podpálené vatry, kde pomalu shořela téměř všechna košťata, která zřejmě již neodpovídala svým technickým stavem pravidlům leteckého provozu a tak majitelkám nezbývá, pokud chtějí opět příští rok do Mokrého, pořídit si nové, jízdě způsobilé koště!

A tak se všichni těšíme na další setkání nejen čarodějnic, ale třeba i jiných strašidel, kterým se prostě v Mokrém daří…. (dh)

 VOLBY DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY PARLAMENTU ČR

Jak se volilo v Mokrém:

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR konané ve dnech 2.6. – 3.6.2006

 

Počet osob zapsaných do výpisu ze stálého a zvláštního seznamů voličů134

Počet odevzdaných úředních obálek91

Počet platných hlasů 91

Účast v Mokrém68 %

 

Zakroužkované strany:

 

06Nezávislí1

09Občanská demokratická strana34

10Česká strana sociálně demokratická27

11SNK Evropští demokraté3

18Strana zelených5

20Komunistická strana Čech a Moravy15

24KDU-ČSL5

25Nezávislí demokraté (předseda V. Železný)1

 

Celkem odevzdaných hlasů91

 

Volební komise Volební komise Volební komise Volební komise
Volební komise Volební komise Volící občan Volící občan

 NUDLE č.5/2006 ze dne 29.6.2006 píše:

Poděkování

 

Se jménem pana Václava Rathouského jsme se již několikrát na stránkách Nudle setkali při jeho zajímavém povídání o životě svém, i o životě v Opočně a okolí…a věřím tomu, že jeho příběhy a životní zkušenostiby Nudle musela vydávat nejméně 10 let a ještěby bylo stále čemu naslouchat….

Nedávno se mi dostala do ruky kniha, kterou pan Václav Rathouský napsal ve spolupráci s panem Zbyňkem Likovským a zachycuje historii Opočna v letech 1068 – 2000. Knížka sice nemá obrázky, což je docela škoda, ale to nic nemění na tom, že je velmi zajímavá i poučná.

S panem Rathouským se znám jen pár let, vlastně díky kronikářské práci, které se také věnuji při zachycování života obce Mokré. Naše obec je malá a z historického hlediska ne tak náročná na zachycení všech událostí, které se zde přihodí, a proto musím obdivovat práci pana Rathouského, který je ve svém věku stále velmi aktivní a nezachycuje jen historické dění města, ve kterém žije, ale věnuje se navíc zkoumání historických událostí Opočna a jeho okolí a snaží se je zachovat pro další generace. A to je moc dobře.

Jsem proto moc ráda, že i naše knihovna v obci Mokré se může pochlubit jedním výtiskem této knihy i s věnováním autora.

Chtěla bych tímto panu Rathouskému s úctou poděkovat za jehomravenčí práci, která je velmi cenná a mít jen malé skromné přání, abych i já se jednou stala tak dobrým kronikářem jako je on…. DH

 ORLICKÝ  TÝDENÍK  č. 48 ze dne 4.7.2006 píše:

Vítání a malování

V pátek 23.6.2006 v horkých odpoledních hodinách se v Mokrém konalo slavnostní vítání občánků a tentokrát to byla malá slečna Natálka Lelková, kterou doprovodili rodiče a její nejbližší příbuzní, ale také se přišli podívat i někteří obyvatelé obce Mokré.

Slavnostní uvítání zahájila mokerská děvčata, která si připravila krátké kulturní vystoupení. Malé Natálce zazpívala slečna Věra Faltusová a sestry Lucie a Andrea Tomkovi zarecitovaly básničku, kterou si samy přichystaly. Po té paní starostka Blanka Kučerová přednesla krátký projev a po slavnostním zápise do pamětní knihy předala rodičům pamětní list a další drobné dárky. A samozřejmě následovalo focení, aby tato slavnostní událost byla navždy zaznamenána nejen pro rodiče, ale i do kroniky obce Mokré.

V druhé polovině tohoto slavnostního odpoledne proběhlo vyhlášení cen jarní akce místní knihovny „Vyzdobíme si knihovnu“ malovanými obrázky na sklo, které jsou nyní již všechny nalepené a staly se tak dominantou místní knihovny. Této akce se zúčastnilo 8 malířů, kteří přinesli téměř 50 obrázků a bylo jen velmi těžké nějaký vybrat jako nejlepší. Žádné místo nebylo tedy uděleno avšichni účastníci obdrželi hezké dárky. Byly vyhodnoceny pouze dvě zvláštní ceny a to za nejlepší nápad, kterou obdržel Pavel Vávra a za největší množství obrázků, kterou obdržel Lukáš Honsnejman. A tak se již děti mohou těšit na další malířské soutěže, které v Mokrém opět brzy vypuknou… DH

 

HUMANITÁRNÍ  SBÍRKA  konaná dne 10.7.2006

 

Humanitární sbírka se konala v obci Mokré poprvé a to na základě nabídky Občanského sdružení Diakonie Broumov, která poskytuje materiální pomoc potřebným občanům u nás i v zahraničí.

Poděkování patří všem, kteří přispěli.

 

Humanitární sbírka Humanitární sbírka Humanitární sbírka

 

POSVÍCENSKÉ  RADOVÁNKY  aneb definitivní konec prázdnin.....psáno také

v  ORLICKÉM  TÝDENÍKU č. 60/2006 ze dne 1.92006

 

Poslední sobota v srpnu (26.8.2006) je již tradičně v Mokrém, snad od nepaměti, zasvěcena posvícenským radovánkám. Přestože počasí nedávalo velkou šanci, nadšení mokerští sportovci se poslední dny před sváteční sobotou  věnovali úpravám hřiště tak, aby bylo připraveno ke sportovním hrám jako je tradičně fotbal a nově nohejbal.

Počasí opět nezklamalo, sluníčko odpoledne příjemně hřálo, první diváci se dostavili, mužstvo sportovních protivníků z Čánky také, jen sportovci z Mokrého zřejmě zapomněli, že posvícení je tu. A nebýt tak skvělého vynálezu, jako je mobilní telefon, snad by se ani nesešli.

Ale nakonec vše dobře dopadlo.

Hlavním programem bylo přátelské utkání Mokré - Čánka v nohejbalu, při kterém se bavili jak sportovci, tak i přítomní diváci, přičemž někteří účastníci tuto hru hráli v životě poprvé. Sestaveno bylo pět družstev po třech hráčích, dvě z Čánky a tři z Mokrého. Ale prvenství si nakonec odneslo čánecké družstvo (Tomeňuk, Zemánek, Bláha), na druhém místě skončili mokerští (Valeš, Hrubý, Dohnal) a třetí místo opět Čánka (Jánoš, Tomeňuk, Drašňar).

Také fotbaloví fanoušci si přišli na své. A tentokráto to bylo Mokré, které si odneslo vítězství.

Ale výsledky nebyly až tak důležité, hlavním cílem bylo, aby se sešli nejen obyvatelé Mokrého, ale všichni příznivci dobrého sportu a hlavně zábavy, o kterou jistě nebyla nouze. DH

 

Upravené hřiště, za což patří poděkování všem dobrovolným sportovcům-brigádníkům:

Nové hřiště

Zázemí a návštěvníci:

Posvícení Posvícení Posvícení Posvícení

Fotbal a fotbalisté:

Fotbal Fotbal Fotbal Fotbal
Fotbal Fotbal Fotbal

Hlavní posvícenský turnaj v nohejbalu:

Nohejbal Nohejbal Nohejbal Nohejbal
Nohejbal Nohejbal Nohejbal Nohejbal

Poslední úpravy hřiště před finálovými zápasy:

Úprava hřiště Úprava hřiště Úprava hřiště Úprava hřiště

Nohejbal - finále:

Ceny pro finalisty Finále Finále Finále
Finále Finále Finále Finále

Společné foto sportovních družstev v nohejbale:

Nohejbal - společné foto

Vítězové:

1. místo 2. místo 3. místo

Sponzorský dar obce - míč na nohejbal, který můžou všichni zájemci v Mokrém o nohejbal využívat, trénovat  a připravovat se na další ročník.

 NUDLE č.7/2006ze dne 14.9.2006  píše:

Letní soutěž v Mokrém

 

Na jaře letošního roku byla v Mokrém vyhlášena nová soutěž a tentokrát úplně pro všechny obyvatele obce „Nejrozkvetlejší dům a zahrada v Mokrém“ aneb nejkrásnější kout, zahrada, balkón či okno v obci, jejímž cílem, formou soutěže, bylo zkrášlit životní prostředí v obci. I hlavní cena byla originální, a to „Posvícenský grilovací balíček“.

Samotné vyhodnocení probíhalo asi týden před posvícením ve spolupráci s odborným zahradníkem, který v případě zájmu poskytl i radu, jak ještě svoji květinovou zahradu vylepšit.

Nehodnotilo se však, kdo má nejvíce květin před domem, kolik kdo má keříčků nebo skalniček, ale celkový dojem z pohledu projíždějícího náhodného občana naší obcí.

24.8.2006 proběhlo na obecním úřadě slavnostní vyhlášení vítězů, kterých nakonec bylo pět. Na prvním místě se umístila rodina Fedorova čp.26. na druhém rodina Hrubých čp.76, třetí byla rodina Popových čp. 66, čtvrtá paní Vaňková čp. 4 a na pátem místě rodina Krejčových čp. 28.

Mokré není rozlohou velká vesnice, ale přesto se v ní nachází spousta hezkých a příjemných zákoutí, které, nebýt této soutěže, by zůstaly nepovšimnuty. A tak se na ně můžete podívat i vy na stránkách Mokrého www.obecmokre.cz, v oddíle Události, akce, soutěže v obci. Stojí to za to. DH

 

FOTOGRAFICKÁ  SOUTĚŽ  V  DOBRUŠCE

 

Předání cen fotografůmNa jaře letošního roku město Dobruška vyhlásilo zajímavou fotografickou soutěž s názvem "Jak svoje město vidím já".

Soutěže se zúčastnilo celkem 35 amatérských fotografů z Dobrušky, ale i okolí. Jejich fotografie byly v letních měsících vystaveny v Lapidáriu Městského úřadu Dobruška.

 

Dne 23.9.2006 při příležitosti Svatováclavských slavností bylo slavnostní vyhodnocení této soutěže.

 

 

Na prvním místě se umístil pan Czub, na 2. Ing. Rašek a na 3. pan Slavík. Na 4. - 10. místě se probojovaly hned 2 fotografie slečny Kateřiny Honsnejmanové z Mokrého.

V měsíci listopadu by měl být vydán kalendář "Dobruška 2007", který bude sestaven právě z fotografií těchto amatérských fotografů.

Soutěž se vydařila a na příští rok se chystá další....

Cenu za Kateřinu převzala Dáša Honsnejmanová.

 

ORLICKÝ  TÝDENÍK č. 70 ze dne 10.10.2006 píše:

 

Vydařený Hubert

 

Letošní již XI. ročník Hubertovy jízdy v Mokrém se opět vydařil. Poslední zářijový víkend bylo pravé babí počasí a tak se na koně přišlo podívat velké množství diváků, hlavně dětí. Koní se svými jezdci dorazilo 29. Na trase bylo pro ně přichystáno velké množství překážek, závodů a samozřejmě také občerstvení, jak pro koně, tak i pro diváky.... Největší atrakcí je vždy Závod o pohár starostky obce a v poslední době také volba nejkrásnějšího koně. Nejen pro děti byly na závěr připraveny soutěže jako parkur, barely a různé překážkové běhy.

Zajímavou atrakcí také bylo vyhlášení zvláštní ceny"Královna amazonka Mokré 2006", tj. cena pro nejodvážnějšího, nejslušnějšího, nejmilejšího jezdce ......prostě samé nej....a tuto cenu získala jedna z nejmladších jezdkyň Šárka na svém koni Blesk. Cenu si zasloužila a nebyla to jediná trofej, kterou si z Mokrého odvezla....nevynechala snad jediný závod!

Výběr fotografií z celého dne je zveřejněn na www.obecmokre.cz, v oddíle Spolky, ostatní jsou k prohlédnutí v místní knihovně na počítači pro veřejnost. DH

VOLBY DO ZASTUPITELSTVA OBCE ve dnech 20.10. - 21.10.2006:

Volby do zastupitelstva obce probíhaly na obecním úřadě.

Složení volební komise: Hrubá Věra, Honsnejmanová Kateřina, Hladná Jana, Hladná Hana, Fedor MIchal.

Kandidátní listina č. 1:

1. Marie Tomková 60 let důchodce

Kandidátní listina č. 2: Sdružení nazávislých kandidátů Mokré

1. Petr Hrachovina 22 let podnikatel
2. Věra Faltusová 49 let dělnice
3. Roman Honsnejman 43 let podnikatel
4. Blanka Kučerová 51 let THP
5. Alena Fedorová 34 let podnikatelka
6. Jaroslav Čihák 65 let důchodce
7. Nataša Čiháková 49 let podnikatelka
8. Kateřina Fedorová 24 let účetní

Výsledky hlasování: k volbám přišlo ze 131 voličů 78 obyvatel = 60 %

Alena Fedorová 65 hlasů
Blanka Kučerová 61 hlasů
Nataša Čiháková 60 hlasů
Petr Hrachovina 52 hlasů
Věra Faltusová 57 hlasů
Roman Honsnejman 42 hlasů
Jaroslav Čihák 55 hlasů

Výsledková listina potvrzená registračním střediskem v Opočně. Podrobnosti lze také nalézt na www.volby.cz .

Výsledková listina.doc

 

Fotografie z průběhu voleb:

 

Volební komise Volební komise Volební komise Volební místnost
Voliči Voliči Voliči Voliči

 

USTAVUJÍCÍ  ZASEDÁNÍ  ZASTUPITELSTVA  OBCE   MOKRÉ  dne 27.10.2006

 

Program:

 1. Přivítání a schválení programu
 2. Určení zapisovatele a dvou ověřovatelů zápisu
 3. Volební komise při volbách do zastupitelstva obce.
 4. Ověření voleb dle osvědčení vydaného registračním úřadem Opočno – předseda volební komise
 5. Slib nového zastupitelstva
 6. Průběh zasedání nového zastupitelstva dle jednacího řádu.
 7. Volba volební a návrhové komise na stavujícím zasedání
 8. Volba starosty a místostarosty – průběh hlasování
 9. Volba starosty
 10. Volby místostarosty
 11. Předání slova zvolenému starostovi
 12. Přivítání a poděkování nového starosty
 13. Zřízení výborů – finanční a kontrolní
 14. Ověření voleb předsedou volební komise
 15. Mzdy zastupitelů v novém období – s účinností od 1.11.2006
 16. Schválení kontrol finančního a kontrolního výboru za předešlé období
 17. Stručné zhodnocení minulého období a výhled hospodaření dalšího období
 18. Kontroly OSSZ a VZP
 19. Územní plán obce
 20. Popisná čísla v obci
 21. Dekret kronikáře
 22. Termíny schůzí na další období
 23. Cesty – údržba v dalších letech
 24. Jubilea, výročí a další věcné dary dětem a důchodcům, soutěže knihovna, kronika, zpravodaj, katalog bludiček
 25. Další diskuse

Fotografie ze schůze:

 

Zastupitelstvo obce Občané Občané

 MIKULÁŠ s andělem a čerty navštívili Mokré!

Dnes 5.12.2006 se podařilo našemu reportérovi vyfotografovat Mikuláše s andělem a čerty, kteří se opět po roce vypravili do Mokrého......zda jsou zde hodné nebo zlobivé děti! Mikuláš byl přívětivý, anděl jako z pohádky a čerti opravdu hroziví, ale Mikuláš nám dovolil nahlédnout do své Knihy hříchů a musíme říct, že právě těch hříchů tam moc nebylo! V Mokrém jsou prostě hodné děti....

Mikuláš s andělem 2006 Mikulášská 2006 Mikulášská 2006
Mikuláš s andělem 2006 Mikuláš s andělem 2006 Mikulášská 2006

 

Čerti 2006 Čerti 2006

Mikulášský balíček pro děti do 15 ti let a vánoční dárkový balíček pro důchodce v Mokrém:

Mikulášský balíček pro děti Vánoční balíček pro důchodce

ORLICKÝ  TÝDENÍK č. 87 ze dne 12.12.2006 píše:

V Mokrém děti hodné byly

Dne 5.12.2006 se podařilo našemu reportérovi vyfotografovat Mikuláše s andělem a čerty, kteří se opět po roce vypravili do Mokrého......zda jsou zde hodné nebo zlobivé děti! Mikuláš byl přívětivý, anděl jako z pohádky a čerti opravdu hroziví….ale Mikuláš nám dovolil nahlédnout do své Knihy hříchů a musíme říct, že právě těch hříchů tam moc nebylo! V Mokrém jsou prostě hodné děti....DH

 

Soutěže roku 2006 zde:  Soutěže - rok 2006

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně archiv.obecmokre.cz

Registrujte se zde

Soutěž o Nejkrásnějí obec Čech a Moravy!

2. místo v kategorii obcí získala obec Mokré!

Soutěž czregion.jpg

Prezentace obce na portále Cestujeme po ČR

Aspida.png

CERTIFIKÁTY

Odpadový Oskar Mokré diplom 1 web (2).jpg

Certifikát Den českých vlajek 2018 web.jpg

Chcete přijímat aktuální zprávy z našich stránek?

Můžete se zaregistrovat anonymně v oddíle:

Aktuality

Prezentační materiály

Pohlednice, knihy, záložky -

k zakoupení v knihovně

http://www.obecmokre.cz/kronika/index.php?nid=4986&lid=cs&oid=685184

http://www.obecmokre.cz/kronika/index.php?nid=4986&lid=cs&oid=2051146

Mokré kniha obálka jpg.jpg

http://www.obecmokre.cz/knihovna/index.php?nid=3396&lid=cs&oid=3582478

Mokersky receptar - titulni strana na pozvánku uprv.jpg

Další prodej zde:

Co u nás koupíte

 

 

18. 5. Nataša

Zítra: Ivo

Kontaktní údaje

Obec Mokré
Mokré 12
517 71 České Meziříčí

E: posta@obecmokre.cz
Tel: 494 661 294
Tel: 601 339 859

IČ: 00579131
ID: q43a56s

Další kontaktní údaje

Úřední hodiny

Úřední hodiny:
Středa 14.00 - 16.00
Čtvrtek 17.00 - 19.00 knihovna do 20.00 hodin

Organizační struktura úřadu

ČÍSLO ÚČTU

3236269309/0800               Česká spořitelna

Tisňové linky

150 - Hasiči
155 - Záchranka
158 - Policie ČR
112 - Tísňová linka

Databáze ztrát a nálezů

 eztraty.cz.png

 

Orlický net - logo.png

Doteky naděje logo.jpg

Turistický suvenýr knihovny U Mokřinky No. 1266

Mokré turistický suvenýr No. 1266.png

Nástěnka

 Letáček na prodej knihy receptář.jpg

Jak zacházíte s odpadem?
a) Poctivě odpad třídím
  
 389
b) Třídím, ale nejsem důsledný/á
  
 248
c) Netřídím vůbec
  
 902

Návštěvnost stránek

522878