1. Evropská hymna
2. Evropská vlajka
3. Den Evropy – Schumanův den
4. Heslo Evropské unie
5. Euro – bankovky a mince
Evropská hymna symbolizuje svobodu, společenství a mír mezi národy a občany členských zemí EU. Není to hymna pouze EU, ale hymna Evropy v širším slova smyslu. Její melodie pochází z Deváté symfonie, kterou v roce 1823 složil Ludvík Van Beethoven. Pro závěrečnou větu Beethoven zhudebnil „Ódu na radost“, kterou v roce 1785 napsal Friedrich Schiller. Tato báseň vyjadřuje idealistickou vizi o tom, že dojde ke sbratření celého lidstva – což byla vize, kterou sdílel i Beethoven.
Melodii Beethovenovy „Ódy na radost“ přijala v roce 1972 za svou hymnu Rada Evropy a světoznámý dirigent ji zkomponoval pro tři nástroje – pro sólo piano, dechové nástroje a pro symfonický orchestr. Beze slov, universálním jazykem hudby vyjadřuje tato hymna ideály svobody, míru a solidarity, které Evropa představuje.
V roce 1985 ji hlavy států a předsedové vlád EU přijali za oficiální hymnu Evropské unie. Nemá nahrazovat národní hymny jednotlivých členských států, nýbrž oslavovat hodnoty sdílené všemi.
Evropská vlajka není pouze symbolem EU, ale i evropské jednoty a identity v širším smyslu. Kruh zlatých hvězd představuje solidaritu a soulad mezi evropskými národy.
Počet hvězd nemá žádnou souvislost s počtem členských států. Hvězd je dvanáct, protože číslo dvanáct je tradičním symbolem dokonalosti, úplnosti a jednoty.
Historie vlajky sahá do roku 1955. Rada Evropy hledala symbol, kterým by se mohla označovat. Po dlouhých diskusích byl přijat návrh – kruh dvanácti zlatých hvězd na modrém pozadí. Číslo dvanáct je v mnoha tradicích symbolem dokonalosti. Je to také počet měsíců roku a počet hodin na ciferníku. Kruh je i symbolem jednoty. V této podobě byla tato vlajka oficiálně přijata jako symbol Evropských společenství v roce 1985.
Vyvěšování vlajky EU není v České republice upraveno v právním řádu. V případě užití státní vlajky České republiky a vlajky Evropské unie musí být postupováno dle zákona č. 352/2001 Sb., o užívání státních symbolů ČR (§ 8 písm.a) a v souladu s § 33 odst. 1 volebního zákona.
V případě, že na budově budou vyvěšeny obě vlajky, státní vlajka ČR se umístí na nejčestnější místo, tj. z čelního pohledu na objekt vlevo.
9. květen 1950 se zapsal do evropských dějin jako počátek sjednocené Evropy. V tento den přednesl tehdejší francouzský ministr zahraničí Robert Schuman mezinárodnímu tisku prohlášení, ve kterém navrhl vytvoření organizace, jež by dohlížela na uhelný a ocelářský průmysl evropských zemí a koordinovala jeho aktivity. Právě Schumanova deklarace se stala impulsem k poválečné spolupráci evropských vlád a základním kamenem pro pozdější vznik Evropské unie. Evropští představitelé rozhodli o zavedení svátku Dne Evropy na Milánském summitu v roce 1985. Tento svátek symbolizuje, že každá země, která se demokraticky rozhodla vstoupit do Evropské unie, souhlasí s jejími základními hodnotami.
Heslo Evropské unie
United in diversity
- jednotná v mnohosti – překlad podle článku IV-1 návrhu Smlouvy zakládající ústavu pro Evropu.
(použity podklady z webových stránek www.euroskop.cz, kde je možné nalézt další informace o Evropské unii)
Ukázky bankovek (další lze naleznout na http://www.euroskop.cz/cze/article.asp?id=39516&cat=5087, v galerii mincí a bankovek)
Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně archiv.obecmokre.cz
Registrujte se zde462 |
303 |
969 |
© 2025 Mokré, Kontaktovat webmastera, Prohlášení o přístupnosti, Mapa stránek
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO