Třetí pochod "Švestkových alejí" se uskutečnil 25.10.2014. Téma " Za poznáním tajemství bohů" bylo vybráno zcela záměrně.
Účastníci pochodu se sešli v 10.00 hodin před knihovnou. Zde se všichni zapsali do startovací listiny. Každý účastník či rodina obdrželi Startovní knížku, do které si mohou zapisovat všechny pochody, které absolvovali a kam při každém výletě obdrží razítko či samolepku na důkaz účasti. Určitě to bude jednou hezká památka na společné výlety okolo Mokrého.
Tradičně se všichni před cestou vyfotili, aby bylo vidět, kolik je účastníků a jestli se všichni v pořádku vrátili zpátky! :-)
První zastávkou byl památný křížek, kde se od starostky obce Blanky Kučerové všichni dozvěděli, kdy byl postaven, kdo jej postavi či kdy byl rekonstruován.
Podrobně se na historii křížku můžete podívat zde: Historie křížku
Potom se všichni vypravili směrem k Horce. Z vrcholu Horky je překrásný výhled do všech světových stran. Sice dnes nesvítilo sluníčko, ale dohled byl celkem dobrý.
Pohled na Horku v 1. polovině 20. století
Pohled na Horku dnes 25.10.2014
Trochu historie o Horce z Kroniky obce Mokré
Horka je kopec (původně česko-bratrsko evangelický hřbitov) za obcí směrem na Přepychy. Leží 281,2 m n. m. Roku 1630 byl obci vrchností vnucen a poté k hospodaření pronajímán. Dříve to byla pustina zarostlá křovím, ponejvíce jalovcem. Na vršku byl lesík a hřbitov mokerských evangelíků. Jelikož v hrobech velice se při kopání hrobů často objevovala spodní voda, byl v roce 1853 zrušen a přeložen na kopec za dráhou.
Na straně jižní, směrem k Mokrému po okresní silnici, se nacházel břidlicový lom. Odtud si stavebníci odváželi břidlici do svých domů. Břidlice se při stavbách pokládala pod podlahy.
Jednou z velkých investic JZD byla v roce 1956 pozoruhodná výsadba Horky na polní sad. Bylo zde vysázeno 200 ks třešní a višní, 200 jabloní a na vršku 200 vlašských ořechů. Vše ve sponu 10 x 10 metrů, 600 stromů na 6ti hektarech.
Od 23.5.2002 je tento kopec v soukromém vlastnictví.
Z Horky se celá skupina přemístila k mokerskému hřbitovu, nádhernou Lipovou alejí Mistra Jana Husa. I zde paní starostka povyprávěla historii hřbitova a aleji, o kterých se podrobně dozvíte na stránkách Kroniky obce Mokré www.obecmokre.cz/kronika.
Podrobnosti zde: Historie hřbitova
Podrobnosti zde: Lipová alej Mistra Jana Husa
Lipová alej v 70. letech 20. století
Lipová alej dnes 25.10.2014
Odtud už vedla cesta zpátky kolem kravína do Mokrého, do Hospody U Franců, kde si všichni dali čaj, kávu či pivo.
Na závěr účastníci pochodu obdrželi na památku dnešního dne medaili. Byl to velmi příjemný den. Nepršelo, sice bylo chladněji, ale to nikomu nevadilo. Nálada byla výborná! A pochod rozhodně nebyl poslední!
Zpět na hlavní stranu pochodů Švestkové aleje
Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně archiv.obecmokre.cz
Registrujte se zde483 |
308 |
982 |
© 2025 Mokré, Kontaktovat webmastera, Prohlášení o přístupnosti, Mapa stránek
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO