Dějinný vývoj lze na tomto území sledovat hluboko do minulosti zásluhou archeologických nálezů z období již před 400 - 500 tisíci lety. Byly zde nalezeny nástroje z bílého křemene, hlavně pěstní klíny v lokalitě Mělčanského kopce. Dobruška se tak řadí k archeologickým lokalitám s nejstaršími nálezy ve střední Evropě.
První zprávy o Dobrušce jsou doloženy v období raného feudalismu v 10. století. Vlastní dějiny města se datují rokem 1320, kdy byl zaznamenán velký rozkvět hospodářství.
Význam města byl v důsledku kolonizace hor umocněn rozšířením místního trhu na širší okruh s napojením na síť dálkového obchodu (Kladsko-polská stezka), který městem bezprostředně procházel. Sídlo tohoto panství bylo již kolem roku 1350 přeneseno na nově zbudovaný a obranyschopný hrad Opočen.
Dobrušská radnice z 16. století, reprezentativní budova se 45 m vysokou věží se stala dominantou města i celého okolí. Zde se odehrávaly všechny nejdůležitější události dějin města.
Rodný domek F.L. Věka (Františka Václava Heka) je dnes vlastně jeden z mála neporušeně zachovaných domů předměstské zástavby, pocházející z 18. století. Je zde umístěna stálá expozice městského muzea.
Kostel sv. Václava v barokním stylu a kostel sv. Ducha v renesančním stylu.
Poprvé se Opočno připomíná v Kosmově kronice k roku 1068 jako předrománské hradiště. Počátkem 14. století stál na místě hradiště gotický hrad, který byl v té době střediskem státní správy. Roku 1471 dostává město vlastní znak: zlaté slunce v modrém poli, nad horami v zeleném provedení, v levém horním rohu stříbrná hvězda.
Stojí na místě původního gotického hradu, z kterého se zachovala pouze válcová bašta, tzv. hladomorna.
Tato kulturní památka je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Čechách.
V současné zámecké instalaci s dobově zařízenými interiéry jsou soustředěny rozsáhlé umělecké sbírky. Mezi nejkrásnější patří impozantní obrazárna. Je zde také umístěna velká knihovna, charakterem spíš odborná, s více jak 12 000 svazky.
K procházce zve i zámecký park a obora. Jsou zde k vidění vzácné dřeviny, rybníčky s umělými vodopády, čínský pavilon atd. V oboře jsou chováni daňci.
Další odkazy: www.opocno.cz
Příjemnou procházkou se návštěvníci z města Opočna dostanou i do malé vesničky Mokré, která se nachází na bývalé cestě lemované lípami pánů z Opočna až do Smiřic.
V obci Mokré se sice nenacházejí významné památky, ale je zde klid, který láká návštěvníky k procházkám, k jízdě na kole nebo na kolečkových bruslích.
Archeologové rozlouskli téměř detektivní případ s nálezem kostry při výkopových pracích v Opočně. Ukázalo se, že pozůstatky patřily ženě, která žila před zhruba patnácti stoletími, v době stěhování národů To je pro oblast pod Orlickými horami ojedinělý nález.
Více v článku na stránkách města Opočno: Nalezená kostra v Opočně
Dějiny zámku Častolovice sahají až do 13. století, kdy zde stála vodní tvrz. Nejvýznamnějším majitelem byl Jiří z Poděbrad. V letech 158 až 1615 byla tvrz přestavěna na renesanční zámek. V roce 1694 zakoupili Častolovice Šternberkové a zůstali zde až do roku 1948, kdy zámek přešel do majetku státu. V roce 1992 byl vrácen, sbírky byly doplněny a od té doby je zpřístupněn veřejnosti......více na www.zamek-castolovice.cz
Svatby na zámku Častolovice - E-mail: |
Zhruba uprostřed obce stojí zdaleka viditelná výšková dominanta obce - farní kostel sv. Kateřiny. První zmínka o plebanii (faře) pochází z roku 1352, v roce 1384 je uváděna v seznamů desátků, vypsaných pro krále Václava, ale můžeme se oprávněně domnívat, že první, původně dřevěný kostel byl v obci postaven již kolem roku 1300. Kostel byl od husitských válek do roku 1642 ultrakvistický, potom po dva roky opuštěn a od roku 1626 do roku 1630 náležel duchovní správou do Přepych, kde sídlil tehdy jediný katolický kněz na opočenském panství. V roce 1748 byl starý dřevěný kostel, hrozící již spadnutím, rozbořen a Rudolfem hr. Colloredem postaven nový. Dle farní pamětní knihy byl základní kámen k novému kostelu položen 8.9.1748 a novostavba byla posvěcena 25.11.1752. Vnitřní výzdoba, hlavní oltář, kazatelna a zařízení jsou barokní, zhotovené současně se stavbou. Figurální výzdoba oltářních soch - sv. Kateřiny a Barbory a kazatelny z roku 1755 je dílem královéhradeckého řezbáře Františka Deckera. Původní cínová křtitelnice z roku 1558 s českým nápisem byla roku 1796 prodána a za utržené peníze byl pořízen postranní oltář sv. Jana Křtitele, zhotovený týž rok řezbářem Bartošem z Dobrušky. Uprostřed kostela se pod dlažbou nalézá velká krypta, v níž jsou pohřbeni někteří místní faráři. Barokní kostel patří k nejkrásnějším stavbám venkovské církevní architektury v kraji. Byl opraven v roce 1971.
Další informace o Českém Meziříčí zde: www.ceskemezirici.cz
Tato nádrž má 800 hektarů a průměrnou hloubku 10 m. Od obce Mokré je zhruba vzdálená asi 12 km. Svojí polohou v podhůří Orlických hor a Krkonoš láká návštěvníky z kopců k příjemnému osvětení ve svých vodách. Milovníci vodních sportů a zejména surfování si přijdou rozhodně na své. Silnicí z České Skalice do Náchoda se rozkládá autokempink Rozkoš s celoročním provozem. Návštěvníci se mohou seznámit v blízkém okolí s řadou kulturních zařízení, památek i přírodních krás. Přehrada je vyhledávaným místem rodinné rekreace, milovníků vodních sportů a rybářů.
Kdo by neznal Babičku Boženy Němcové? Kdo by alespoň jednou v životě nenavštívil Babiččino údolí, které je národní kulturní památkou? Tato památka, soubor pozemků a objektů včetně zámku, Starého bělidla, mlýna, sousoší Babička s dětmi, Panskou hospodou, vytváří společně s okolní přírodou významný památkový celek, který svojí neopakovatelnou atmosférou působí na návštěvníky a vyvolává představu doby, kterou zachytila ve svých dílech nezapomenutelná spisovatelka Božena Němcová. Procházka tímto malebným údolím je v kterémkoli roční období velmi příjemná.
Investorem a provozovatelem je obec Vrbice. Stavba byla zrealizována na podzim roku 2005 a slavnostní uvedení do provozu proběhlo 15.4.2006. Celková výška rozhledny je 30 m a výhled je opravdu úžasný. Slavnostního otevření se za obec Mokré zúčastnily paní starostka Blanka Kučerová a kronikářka obce Dáša Honsnejmanová.
Další podrobnosti o otevření rozhledny na: www.vrbice.info
Muzea a galerie
Orlické hory v literatuře
Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně archiv.obecmokre.cz
Registrujte se zde454 |
301 |
966 |
© 2024 Mokré, Kontaktovat webmastera, Prohlášení o přístupnosti, Mapa stránek
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO